Avize Dünyası

Avize Dünyası

Avize Ne Demektir?

Dilimize Farsçadan geçen avize asılan, askıda tutulan şey anlamına gelmektedir. Günümüzde aydınlatma ve süs amaçlı evlerimizin tavanına asılan eşyalardır.

Avizeyi Kim İcat Etti?

Avizeler ilk olarak ahşap malzemelerden yapılırdı. Birden fazla mumum adeta bir ağacın dalları gibi ahşap hazneye tutturulması ile iyi bir aydınlatma ve yanında görsellik ortaya çıktı. 11. Yüzyıl Anglosakson kiliselerinde bu tür avizelerin kullanıldığı bilinmektedir. Diğer taraftan İslam dünyasında da kandiller avizeleri andıran objelerdir. Elektriğin icadı, ampulün bulunmasıyla beraber avize çeşitleri de çoğalmaya ve şimdi modern görünümlerini almaya başladı.

Avize Çeşitleri Nelerdir?

Çoklu Kollu Avize, Metal Avize, Kumaş Avize, Ahşap Avize, Kristal Avize ve Döküm Avize gibi yapılışına göre avizeler çeşitlendirilebilir.

Avize Modelleri Nelerdir?

Klasik avize, modern avize, Klasik-Modern avize modelleri salonuna avize monte ettirmek isteyenlerin ilgisine sunuluyor.

Avize Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Avize seçerken avizenizi monte ettireceğiniz odanın ya da salonun tavan yüksekliği önemlidir. Yüksek tavanlı evlerde avizeler gerçekten görsel bir şölen sunarken alçak tavanlı mekanlarda avizeler kimi zaman rahatsızlık kaynağına dönüşebilir. Diğer taraftan avize seçiminde mobilyalarınızın modeli ile perde modelinize uyumlu avizeler seçmeniz dekoratif uyumluluk açısından önemlidir.

Kristal Avizeler Nasıl Temizlenir?

Kristal avizelerin tozunu bir toz bezi yardımı ile almanız yeterli olacaktır. Mutlaka detaylı temizlik yapmak istiyorsanız eğer sabunlu bir bez vasıtasıyla silerek avizelerinizin kristallerini parlatabilirsiniz.

Avize Montajı

Yeni taşındığınız ya da yeni aldığınız bir evde tavanlar avize montajına uygun olmayabilir. Avize askı kancası mutlaka takılmalı ve elektrik bağlantılarında azami emniyetli davranmalıdır. Avize montajı elektrikçi ustalara yaptırılmalıdır. Montaj esnasında tavanın içinden gelen kablolara matkap ucunun temas etmemesine dikkat edilmelidir.   

Avize Fiyatları

Avize fiyatları avize çeşitleri gibi oldukça değişkendir. Klasik avizeler ve modern avizeler, yapıldıkları malzemelerin kalitesine göre ve avize üzerinde sergilenen işçiliklere göre farklı fiyatlara satılmaktadır. Kısacası en ucuz avize fiyatı 20 lira olabilirken en pahalı avize fiyatı olarak 20 bin lira karşınıza çıkabilir.