Duvar Dekorasyonu

Duvar Dekorasyonu

Dekoratif bir duvara sahip olmayı herkes ister.  Evinizin bulunduğu alanı çevreleyen bahçe duvarları, evinizin dış duvarları ve iç mekân duvarları çeşitli dekoratif çalışmalar için uygun alanlardır.  Boya badana ve duvar kağıdı uygulamaları ile evinizin iç cephesini zevkinize göre dekore edeceğiniz gibi doğal taşlar ve kültür taşları ile de otantik, rahatlatıcı bir mekana sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde bilindik dış cephe kaplama usullerine ek dekoratif taşlar binanızın dış cephesinde fark yaratacaktır.  Doğal taşlarla kaplanan duvar, yazın evinizin içini serin tutarken kışında içerdeki sıcak havayı koruyarak ısı yalıtımı sağlayacaktır.

Doğal taşlar ve kültür taşları ile kaplanabilecek duvarlara örnek verirsek;

Bahçe duvarları,

Şömine, Mangal ve Barbekü gibi yapıların duvarları,

Peyzaj Alanları,

Bahçe Yürüyüş Alanları,

Bina Dış Cephe Duvarları,

İç Mekanlar, Salonlar, Yatak Odası Yatak Başları,

Mutfak Tezgahı ile Mutfak Dolabı Arasında Kalan Kısımlar,

Kolonlar, antre ve balkon duvarları bu taşlarla kaplanabilir.

Duvar Dekorasyonunda Kullanılan Doğal Taşlar Hangileridir?

Aslında doğada bulanan her taş dekoratif amaçla kullanılabilir. Gerek dekore edilecek alanın büyüklüğü gerekse de aynı tür ve şekilde taş bulmanın zorluğu doğal taşlarla dekorasyonun maliyetini artırır. Bu nedenle, doğal taşlarla örülen duvarlar ile kaplamalar başka malzemelerle ikame edilmiştir. Bunun sonucu olarak eskinin en değerli iş kollarından biri olan taş duvar ustalığı, şimdilerde kaybolmaya yüz tutmuştur. Taş duvar örmek meşakkatli olduğu kadar belirli bir düzeyde zanaatkârlığı da gerektirmekteydi. Bunun için herkes taş duvar ustası olamaz, zorluğundan dolayı da olmak istemezdi. Taşlarla örülen duvarlar ve taş evler çok sağlam oldukları gibi etrafa huzur ve ruh dinginliği yaydıkları aşikârdır. Ne demek istediği İzmir Alaçatı’nın taş evlerini bilenler çok iyi anlayacaktır.

Gelelim konumuza. Doğal taşlarla duvar kaplamalarının maliyetli olması ve taş duvar ustası bulmanın zorluğu gibi nedenlerle doğal taşlarla duvar dekorasyonu, kültür taşları ile yapılmaya başlanmıştır. Kültür taşı gerek görünümü gerekse de içeriği açısından doğal taşlardan bir farkı yoktur. Tek farkı fabrikasyon olmasıdır. Kültür taşı; çimento, kum, volkanik pomza, kül ve inorganik renk pigmentlerinden oluşur. Tüm bu malzemeler doğadan elde edilen hammaddelerdir. Bu hammaddelerin suyla karıştırılmasıyla elde edilen harç kalıplara dökülür. Kalıpların içerisinde mukavemet kazandıktan sonra sökülen bu karışım artık doğal taşı andıran yeni bir ürüne dönüşmüştür. Üretimde kullanılan pomza yapay taşın doğal taştan daha hafif olmasını sağlayan ve ısı yalıtımında etkili bir maddedir. Çimento esaslı dekoratif kültür taşları polyester paneller gibi yangından etkilenmediği gibi hava şartlarına dayanımından ötürü dış cephelerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Kayrak taşı doğal hali bir kaya parçasıdır. Dere, ırmak ve akarsu boylarında bulunur. Duvar ve zemin kaplamalarında kullanılacağı gibi şömine, barbekü, fırın baca gibi yüksek ısılı yerlerde de kaplama amaçlı kullanılabilir. En güzel, kaliteli kayrak taşı Ege Bölgesi’nden çıkar.  Doğada sarı, kahverengi, gri, bordo ve kırmızı renkli kayrak taşları bulunur ve fosil görünümlü siyah dentrik yapıyla kaplıdır.

Ayrıca yine iç mekan duvarlarınızı kaplamada, doğal taş görünümlü poliüretan köpük ile taş görünümlü strafor köpük kullanabileceğiniz gibi tuğla ya da taş duvar görünümlü duvar kağıtları ile tuğla görünümlü duvar kağıtları da kullanabilirsiniz.

Doğal Taş Fiyatları ile Kültür Taşı Fiyatları Nedir?

Doğal taşlar ton hesabı satılırken kültür taşları kutu halinde satılır. Bu kapsamda taşlarla kaplayacağınız alanı hesapladıktan sonra taş almaya gitmeniz size faydalı olacaktır. Doğal taş kaplama maliyetinin yüksek olduğunu daha önce söylemiştik. Kültür taşlarının maliyeti ise marka ve modele göre değişiklik gösterecektir ancak ortalama bir kutu kültür taşı m2 fiyatı 25-150 TL arasındadır.

Ben evimi doğal taşlarla, kültür taşları ile kaplatmak istemiyorum diyorsanız eğer boya badana konusunda bilgi almak için buraya, duvar kağıtları konusunda bilgi almak için ise buraya tıklayınız.