Duvar Kağıtları

Duvar Kağıtları

Ev, ofis ve binaların iç cephelerini boyama yerine tekstil, elyaf ya da kâğıt tabanlı malzeme ile kaplamaya yaran dekoratif ürünlere duvar kağıtları adı verilmektedir. Duvar kağıtları evinizin ve ofisiniz her odasına uygulayabileceğiniz model ve çeşitlere sahiptir. Hatta banyo, mutfak ve balkonlara uygulanan duvar kağıdı modelleri ve çeşitleri bile vardır. Her malzemede olduğu gibi duvar kağıdı çeşitleri de ithal ve yerli ürün olarak ikiye ayrılmaktadır.  Duvar kağıdı; uygulandığı zemine göre ev duvar kağıdı, bebek odası duvar kağıdı, mutfak duvar kağıdı, banyo duvar kağıdı olarak da isimlendirilebilmektedir.

Duvar Kağıdı ile Evinizi Kaplatmaya Karar Vermek

Evinizin boya badana ihtiyacı gelmiş ya da yeni aldığınız bir evi kendi zevkinize göre boyatmak ya da duvar kağıdı ile kaplatmak istiyorsunuz. Peki, boya badana mı yaptıracaksınız yoksa tercih edeceğiniz bir duvar kağıdı modeli ve çeşidi ile odalarınızı kaplatacaksınız? Karar vermede zorlanacağınız bir durum olduğu kesin. Evinizi boyama ya da boyatma konusunda fikir sahibi olmak ve ona göre karar vermek istiyorsanız “Boya Badana” konulu makalemizi okumak için tıklayınız. Boya badana konulu makalemizi okudunuz ve evinizi boyatmak yerine duvar kağıdı ile kaplatmaya karar verdiniz. O zaman birlikte makalemizi okumaya devam edelim. Duvar kağıtlarının boyaya göre avantajları şunlardır:

 • 10 yıl ürün garantisi mevcuttur. İyi kullanma ile 15 yıl süresince gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 • %5 ısı ve ses yalıtımı yapar.
 • Silinebilir.
 • Farklı model ve motifleriyle her zevke hitap eden çeşitliliğe sahiptir.
 • Uygulama süresi boya badana işlemine göre daha kısadır.
 • Uygulama sonrasında ekstra bir ev temizliği ihtiyacı doğurmaz.
 • Ortalama her 3-4 yılda bir evlerin boya badana ihtiyacı olduğunu düşündüğümüzde uzun vade boya işlemine göre daha hesaplıdır.

Duvar kağıdının boya badanaya göre dezavantajlarından biri seçilen duvar kağıdı modelinden kısa süre sonra sıkılma ihtimalidir. Diğeri ise ince seçilen duvar kağıdının çabuk yıpranmasıdır. Bu sebeplerden dolayı duvar kağıdı modeli seçimi yapmak en az evi duvar kağıdı ile kaplatmaya karar vermek kadar zor ve önemlidir.

Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Google’a güzel duvar kağıtları ya da en güzel duvar kağıtları yazıp arama yapmak almadan önce size fikir verse de duvar kağıdı almak istediğinizde mutlaka yaşadığınız şehirdeki bir duvar kağıdı satıcısına gidin ve modellere dokunarak ve görerek karar verin derim. Zira alacağınız duvar kağıdı ile en az on yıl yüz yüze bakacaksınız. Bu kapsamda aşağıda sıralanmış bilgileri okumanızı ve öyle duvar kağıdı almanızı tavsiye ederim.

 • Duvar kağıdı uygulanacak odanızdaki mobilya, parke ve perdelerle seçeceğiniz duvar kağıdı uyum içinde olmalıdır.
 • Duvar kağıdı uygulanacak oda ya da ofis az ışık alıyorsa daha açık renkli duvar kağıdı seçilmesi yararlı olacaktır. Işık problemi yoksa daha koyu renkli duvar kağıtları tercih edilebilir.
 • Duvar kağıdı üreticisinin garantisi süresini mutlaka kontrol edin.
 • Duvar kağıdının güneş ışığına dayanıklılık derecesini satın alırken sorun. Duvar kağıdı uygulayacağınız yer çok güneş ışığı görüyorsa ona göre güneş ışığına daha dayanıklı duvar kağıdını satın alın. Aksi takdirde duvar kağıdınız bir müddet sonra solma yapacak ve duvar kağıdı ile duvarınızı kaplattığınız için pişman olacaksınız.
 • Duvar kağıdı satın alırken duvar kağıdı rulosu üzerinde bulunan etiketteki bilgileri tek tek satış danışmanıza sormayı unutmayın. Çünkü bu etiketin üstünde, duvar kağıdı nasıl silinir, duvar kağıdı nasıl uygulanır, duvar kağıdı nasıl duvardan çıkar, duvar kağıdının güneş ışığına dayanıklılığı ile darbelere olan dayanıklılığı nedir, sorularının hepsine cevap vardır.
 • Duvar kağıdının silinebilir olması duvar kağıdını ilk günkü heyecanla uzun süre kullanmanız adına çok önemlidir. Silinebilir duvar kağııtları, vinil duvar kağıtları olarak adlandırılmaktadır. Vinil kimyasal bir maddedir. Su ile duvar kağıdının temas etmesi durumunda duvar kağıdının suyu emmesini engeller. Bebek odası duvar kağıdı uygulamalarında vinilli modeller ya tercih edilmez ya da çok az vinil kullanılmış duvar kağıdı çeşitleri kullanılır.
 • Gramaj olarak daha ağır, bir başka ifade ile daha kalın duvar kağıtları tercih edilmesi duvar kağıdının dışarıdan maruz kalacağı darbelere daha dayanıklı olacağı anlamına gelir.
 • Duvar kağıtları üretim şekline göre yukarıda da bahsettiğimiz gibi Tekstil Duvar Kağıtları, Elyaf Duvar Kağıtları ve Kağıt Duvar Kağıtları olarak üçe ayrılır. Tekstil duvar kağıtlarının silinmesi ve bakımı zor olduğundan Türkiye’de fazla tercih edilmemektedir. Elyaf tabanlı duvar kağıtları ise fabrikasyon ürünler olduğundan doğal değildir. Türkiye’de en çok tercih edilen kağıt tabanlı duvar kağıdıdır.  Kimyasal kullanılmaz ve desen renkleri halı sektöründe kullanılan kök boya vasıtasıyla verilmektir.

Teknolojinin gelişmesi ile duvar kağıtları da bundan etkilenmiş ve 3D boyutlu duvar kağıtları alıcıların ilgisine sürülmüştür. 3D boyutlu duvar kağıtları uygulandıkları alana derinlik kazandırmakta, salonda koltuğunuzda otururken Niagara Şelalesi’nin eşsiz manzarasını izlemenize olanak sağlayabilmektedir.

Kendi kendine temizleyen duvar kağıdının yanında bir yazılım vasıtasıyla tüm duvar kağıdınızın modelini saniyesinde isteğiniz bir modele/şekle değiştirecek akıllı duvar kağıtları ile tanışmamız içten bile değildir.

Duvar kağıdı fiyatları yukarıda bahsettiğim özellik ve modellere göre değişiklik gösterecektir. Duvar kağıdı fiyatları metre bazında ya da metre kare bazında rulolar halinde satılır. Duvar kağıdı satın almadan önce duvar kağıdı uygulanacak alanın metrekaresini bilmeniz faydalı olacaktır.

Diğer taraftan tıpkı boya badanada olduğu gibi duvar kağıdı uygulamasında da işlem yapılacak duvarın yüzeyi zımparalanmalı; toz, kir ve yağlardan arındırılmalıdır. Duvar kağıdı uygulaması kolay gibi gözükse de yapıştırma usulleri ve motif takibi bakımından ustalık gerektiren bir iştir. Duvar kağıdı ile duvarlarınızı kaplatmak istiyorsanız, alanında tecrübeli ve işinin ehli personelimizle iletişime geçmenizi öneririm.