Ev Dekorasyonu ve Perde

Ev Dekorasyonu ve Perde

Ev Dekorasyonunda Perdenin Önemi

Ev dekorasyonu çeşitli iş kollarının ve ev eşyalarının bir arada düşünülmesi ile ortaya çıkan bir görsel şölendir.  Ev boya badana usulü, boya rengi, parkelerin cinsi, tavan süslemesi, avize, mobilya alınması ve perde seçimi gibi tercihler evin dekorasyonunu tamamlayan unsurlardır. Ev dekorasyonunda tüm tercihlerin ahenk içinde olması dekorasyonun amacına ulaştığını gösterir. Evini dekore etmek ya da yaptırmak isteyenlerin bu beklentide olmasından daha doğal bir şey olamaz. Örneğin, kimi zaman zıt renkler evinize farklı bir hava katsa da çoğu zaman kötü bir dekorasyona sebep olabilir. Bu doğrultuda özellikle yeni bir eve taşınanlar ya da yeni evlenen çiftler ev dekorasyonunda dikkatli olmalı, kesinlikle acele karar vermemelidir.

Bu yazımızda belki de bir ev dekorasyonun en can alıcı noktasını, başka bir ifade ile bir aşçının pişirdiği yemekte kendine has olan son dokunuşu açıklayacağız. İşte bu son dokunuş evimizin perdeleridir. Çünkü parke zeminler döşenmiş, ev boya badana işlemi tamamlanmış, tavan süslemeleri yapılmıştır. Avizeler, halılar ve mobilyalar seçilirken perdeler ise sırasını bekler. Çünkü assolistler sahneye her zaman en son çıkar.

Perdeler boş bir eve yerleşirken ilk yerini alan, kornişlere takılan ev eşyası olsa da yukarıda da bahsettiğimiz gibi en son alınan eşyadır. En nihayetinde perdeler; adeta bir gelinlik gibi satın alınmadan önce ölçülen, biçilen alımında hassas davranılan ve bir nevi provası yapılan bir özel bir ev eşyasıdır. Hanımlar perde seçiminde mobilya seçiminde yaşamadıkları kadar kararsızlık yaşarlar.  Bu doğrultuda perde alışverişine çıkmadan önce aşağıdaki bilgileri okumanız, perde seçiminde size yardımcı olacaktır.

Perde Çeşitleri Nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Perde Modelleri Nelerdir?

Perde Çeşitlerine Göre Temizlikleri Nasıl Yapılır?

Onlarca çeşit perde vardır. Biz burada en çok kullanılan, tercih edilen perde çeşitlerini ilginize sunacağız.

 

Kruvaze Perde: Perde çeşitleri arasında en kullanışlı perde modelidir. Perde kumaşı yere kadar salındığında düz perde gibi gözükür. Kruvaze perdelerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus simetrik şekilde durmasıdır. Bu kapsamda camların sağında solunda kalan duvarlarda kalan boşluklar eşit bırakılması perdenin daha gösterişli görünümüne katkı sağlayacaktır. Kruvaze perdeler manzarası güzel, önü açık salonlarda ve mahremiyet kaygısının görece olarak daha az olduğu durum ve şartlarda tercih edilir. Kruvaze perdelerin temizliği aynı korniş kısmından çıkartılarak, çamaşır makinesinde yıkanarak yapılır.

Zebra Perde: Zebra perdeler iş yerleri ve mutfak gibi küçük aynı zamanda daha perdelere mümkün olduğunca az el temasının istendiği ortamlarda tercih edilir. Yemek yaparken, elleriniz yağlı iken ya da iş yerinizin durumuna göre elleriniz tozlu veya kirli iken tül perdelere ya da düz güneşliğinize dokunmak ister misiniz? Zebra ve stor perdeler tamda bu durumlar için üretilmiş gibidir. Stor veya zebra perdelerinizi indirdiğiniz ve çektiğiniz aparatı belirli aralıkla silmeniz yeteli olacaktır. Ayrıca bu tür perdeler ortamı daha geniş gösterdikleri için de tercih edilmektedirler.

Dikey Perde: Dikey perdeler zebra perdelerin dikey halidir diye biliriz. Dikey perde yaprakları sağa veya sola döndürülmek suretiyle takıldıkları ortama giren gün ışığı miktarını ayarlarlar. Ofisler için ideal bir perdedir. Aynı zamanda müstakil, bahçeli evlerde bahçeye bakan geniş pencerelerde kullanılması da evinizin havasını bahçeye taşıyacaktır. Perde yaprakları monteli iken silineceği gibi tek tek demonte edilerek de silinebilir.

Jaluzi Perde: Ofise ve iş yerlerinde en çok kullanılan perde türüdür. Ahşap jaluzi ve PVC jaluzi çeşitleri vardır.

Stor Perde: Stor perdeler bir çeşit güneşlik perdelerdir. Tül perde ile birlikte kullanılırlar. Temizliği zebra perdeler gibi silmek ve yumuşak bir fırça ile yıkamak suretiyle yapılır. Özellikle çok güneş alan ve sıcak yaz günlerinde evinizi serin tutmaya yardımcı olur. Stor perde seçimi tül perde seçiminden ayrı düşünülemez. Mutlaka stor perde ile tül perde renk ve desen anlamında uyum içinde olmaldır.

Briz Perde: Balkona çıkış kapıları ve mutfak pencereleri için ideal bir perde tercihidir. Camın üst kenar çerçevesi ile alt kenar çerçevesi arasına montajı yapılır. Briz perde orta kısım kenarlarından içeri doğru toplanmak suretiyle dekoratif bir görüntü ortaya çıkar. Temizliği ise montaj kısmında sökülen tül perde kıvamındaki kumaşının yıkanması ile basitçe olur.

Screen Perde: Ofis ve iş yerlerinde yüksek katlı plazalarda tercih edilen perde türüdür. Screen perdelerin, İngilizce bilenler adında da anlayabileceği gibi,  pencere arkasında kesintisiz bir manzara sağlaması en büyük avantajıdır. Güneşin sıcaklığını keserken, transparan dokusu ile pencereden dışarı bakarak manzaranızın keyfini sürebilirsiniz.

Plise Perde: Cam balkon perdesi olarak da bilinir. Görünümü jaluzi perdeye benzese de montajı farklıdır. Cam balkon sistemleri tercih edilirken balkonunuza hangi perde çeşidini takacağınızı da belirtmelisiniz. Zira bazı cam balkon sistemlerine stor perde uygun değildir. Cam balkonu olan bir balkona tül perde ya da düz güneşlik asmak istemezsiniz. Plise perde bu noktada en akıllıca seçim olacaktır.

Perde çeşitleri çok olsa da evinize mutlaka bir perde alacaksınız. Anadolu’da perdenin önemini belirtmek için perde evin namusudur derler. Perdelerinize en gösterin.