Ev Dekorasyonu ve Pimapen

Ev Dekorasyonu ve Pimapen

Pimapen

İYİ Dekorasyon olarak ev dekorasyonunu ilgilendiren alt ve yan ürünler hakkında bir süredir yazı dizisi yayımlıyoruz. Bir önceki yazımızda ev dekorasyonun en nadide ve en naif parçası olan perdeleri masaya yatırmıştık. Bu yazımızda da perdelerin arkasına “saklanan” pencere çerçevelerinden yani PVC doğramlardan bahsedeceğiz.

PVC doğramaların dekorasyonla ne ilgisi var diye bilirsiniz ancak bir PVC  pencere markasının ulusal kanallarda yayımlanan reklamında da sloganlaştırdığı gibi evinizin pencereleri evinize değer katar. Hatta yakın çevrenizden bu hamleye karşılık; “ne akıllı kadınsın, ne akıllı adamsın” methiyeleri almanız oldukça olasıdır.

Eskiden herkesin de bildiği üzere pencere doğramaları ahşaptan olurdu. Tek cam kullanılırdı. Ahşap doğramalar zamanla güneşten, soğuktan ve yağmurdan etkilenir, üzerindeki vernik dökülür, çürümeler başlardı. Isı yalıtımı çok zayıftı. Diğer taraftan sık sık bakım gerektirirdi. Hatta bazen ahşaplar tahtakurusu üretir ve değişimi kaçınılmaz olurdu. PVC doğrama ya da artık marka isminin sektöre mal olmuş adıyla pimapenin hayatımıza girmesiyle, ahşap doğramlarda yaşanan bir çok sorun aşılmış oldu. Isı yalıtımı üst seviye çıktı. Çift cam kullanılmasıyla ısı yalıtımına ek ses yalıtımı da hayatımıza konfor kattı. Belki PVC pencere sistemlerinin ahşap doğramalara göre tek dezavantajını yalıtımın çok fazla olmasından kaynaklı evin havasız kalması olarak ifade edebiliriz. Bu olumsuz durumu da engellemek ya da en aza indirmek mümkündür. Bunun için evinizi sürekli havalandırmanız yeterli olacaktır. Soğuk günlerde dahi evinizi günde bir kez de olsa havalandırmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Pimapen Çeşitleri, PVC Doğrama Çeşitleri, PVC Çerçeve Çeşitleri Nelerdir?

Pimapen çeşitleri renklerine göre, pencere açılma yöntemlerine göre ve şekillerine göre ayırlmaktadır.

Renklerine Göre Pimapen Modelleri

Beyaz renkli pimapen çerçeve en popüler pimapen çeşididir. Beyaz renkli pvc doğramların en büyük avantajı perde modellerinin çoğuna uyum sağlaması ayrıca temizliğinin daha koyu renkli çerçeve modellerine göre avantajlı olmasıdır.

Ahşap görünümlü pimapen nostaljik bir görünüm sunması ve ahşap doğramaları anımsatması bakımından çok tercih edilen pvc çerçeve modelidir.

Siyah renkli pimapen doğrama modelleri ise gri ve vb. tonlarla birlikte evlere modern bir hava katmakta olduğundan yeni yapılan evlerde sıkça tercih edilmektedir.

Pimapen çerçevelerin pencere kısımlarının açılma yönleri de çok önemlidir. Evlerin yapıları bazen sağa bazen sola açılan pencere sistemlerine daha uygun olabilir. Bu durum PVC doğramaların montajından sonra ayarlanabileceği gibi üretim kısmında da plana dahil edilebilir. Her iki yöne açılabilen ve dikey yönde kısmi olarak açılabilen pimapen çerçeve modelleri de çok kullanışlıdır.

Pimapen denince herkesin aklına kara veya dikdörtgen olarak tasarlanmış PVC çerçeveler gelir. Aksine PVC çerçeve sistemleri bükülerek oval çerçeveler, yarım daire çerçeveler gibi dekoratif ürünlere dedönüşebilir. Özellikle son yıllarda villa ve müstakil evlerde, ibadethanelerde klasik çerçeve modellerinin yerine bükülerek şekil verilen PVC çerçeveler göze çarpmaktadır.

Pembe Panjurlu Bir Eve Sahip Olmak Hayal mi?

Panjurları kapalı bir evi gördüğümde o evin sürekli yaşayan bir ev olmadığı düşüncesi belirir aklımda. Bunda da en büyük etken, yazlık olarak kullanılan evlerin panjurlu olmasıdır. Çünkü yaz tatilini yazlığında geçiren aileler çalıştıkları, sürekli yaşadıkları yerlere dönerken panjurlarını kapatırlar. Bu iyi bir güvenlik tedbiri olabildiği gibi güneş ve yağmurun olumsuz etkisinden eşyaların korunması açısından da gerekli bir tedbirdir.

Ayrıca yılın büyük çoğunluğunu yurt dışında geçirenlerde evlerine panjur taktırırlar. Özellikle Ege’de güneşe cephesi olan evlerde de panjurlar görmek çok normaldir.

Pembe panjurlu bir eve sahip olmak hiçte hayal değildir. Biraz çalışmak suretiyle apartman dairelerinden kurtulup yazlık bir ev ya da müstakil bir eve sahip olduğunuzda evinize yerleştikten sonra mutlaka panjur ihtiyacını fark edeceksiniz. Bu ihtiyaç da sizi, rengini bilmesem de panjurlu bir eve sahip olmanıza neden olacaktır.