Ev Temizliğinde Kullanılan Deterjanların Sağlımıza Etkileri

Ev Temizliğinde Kullanılan Deterjanların Sağlımıza Etkileri

Ev temizliği hususu farklı açılardan ele alınması gereken bir faaliyettir. Herkes evinin, eşyalarının,  elbiselerinin, camlarının, parke zeminlerinin, tuvalet ve banyosunun temiz olmasını ve çok güzel kokmasını ister. Bunun içinde çoğumuz ev harcamalarından ciddi paylar ayırarak türlü çeşitli deterjanlar alırız. Zemin için ayrı, perde için ayrı, bulaşık için ayrı, çamaşır için ayrı, el için ayrı saç için ayrı derken onlarca deterjan ve türevi kimyasal madde evimize girer.  Evimize girmekle de kalmaz solunum ve temas soluyla vücudumuza da girer. Bugünkü yazımızda evimize girmekle kalmayıp ciğerimize kadar giren temizlik maddelerinin zararları nedir kısaca değinmeye çalışacağız.

Kimya sektörü gelişinceye kadar insanlar, ev temizliği ve şahsi temizlik işlerinde hep doğal maddeler kullanmıştır. Çamaşırları kum ve külle yıkamışlar; şahsi temizliklerinde ise doğal sabun, tercihleri olmuştur. Doğal sabun deyince akla ilk gelen hep zeytinyağlı sabundur. Şimdiler de ise banyo yaparken ya da ellerimizi yıkarken sabun kullanmaz olduk. Banyoda her bir aile ferdi ayrı şampuan, ellerimizi de yıkmak için sıvı sabun kullanıyoruz.  Sıvı sabunlar ise gerçekte bir çeşit deterjandır. Diğer deterjan türlerinden farkı biraz daha az yoğun olması ve daha az su ile durulanabiliyor olmasıdır. El yıkamanın en güzel yolu doğal sabun kullanmaktır. Ancak piyasada “%100 doğal sabun” sloganı ile satılan çoğu sabun zaten doğal değildir. Çünkü doğal sabunlar uzun süre doğal kokularını koruyamaz. Koku en nihayetinde uçucudur. Üreticiler sabuna adı veren (gül kokulu sabun, lavantalı sabun vb.) maddenin uçup gitmesini önlemek için kimyasallar kullanmaktadır. Bu kimyasallar ise 260 derece sıcaklıkta ancak zararlı etkisinden kurtulmaktadır. Ellerinizi 260 derece sıcaklıktaki bir su ile yıkayamazsınız. Zira 230 derece sıcaklıkta insan kemiği erimektedir. Hammaddesi ister zeytin olsun ister lavanta tüm sabunlar doğaldır ancak kokmuyorsa diyebilirim.

Deterjanların deri ile teması sonrası derideki yağıda sökeceğinden deride kuruluklara ve alerjik vakalara neden olur. Deterjan solumanın zararları ise saymakla bitmez. Organ kurumasından tutun, kansere ve karaciğer ile akciğer rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığın sebebidir. Yapılan araştırmalara göre durulaması iyi yapılmamış bulaşıkların kullanılması sonucu vücudumuza günlük 75 mg. deterjan girmektedir. Deney hayvanlarının üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda 35 mg. seviyesinin üstünde alınan deterjanlar deneklerde iltihap ve organ kurumasına neden olmuştur. Yüzde bir oranlı deterjanlı bir su ile yıkanmış bir tabağı arındırmak için en 7 litre su ile durulamak gerekir. Elimizde yıkadığımız hiçbir bulaşıkta bu kadar su ile durulama yapmamaktayız. Yanlış olan yaygın inanışa göre ise temiz bir bulaşık; bol köpükle yıkanandır. Belki bardak ve tabaklar bol köpükle yemek atıklarından, yağ ve kirlerden arındırılabilir ama tam anlamıyla durulama yapılamayacağı için deterjan kalıntılardan asla kurutulamaz. Bize de ışıl ışıl parlayan bol deterjanlı tabaklarda yemek yemek ve bardaklar da su içmek düşer.

Temizlik işlerinde deterjan kullanmak zararlı organizmaları, mikropları öldüreceği gibi insan sağlığına yararlı organizmaları da öldürür. Günümüzde sindirim problemlerinin olmasının, alerjik hasta sayının fazla olmasının nedeni deterjanların bilinçsizce kullanılmasıdır.

Temizlik Maddelerinin Zararlı Etkilerinden Korunmanın Yöntemleri Nelerdir? 

  • Deterjanların zararlı etkilerinden korunmaya öncelikli olarak eve daha az deterjan alarak başlayabilirsiniz.
  • Çamaşır, bulaşık ve ev ve ofis temizliği için kullanılan deterjan miktarlarını azaltabilirsiniz.
  • Elde bulaşık yıkarken, mutlaka eldiven giymeli hatta eldiven plastik olduğundan içine pamuklu ince bir eldiven daha giymelisiniz.
  • Çoğu hanımefendi deterjan almak için markete gittiklerinde özellikle yumuşatıcıların kapaklarını açıp kokladıktan sonra hangi marka deterjanı alacağına karar vermektedir. Bu tür girişimler çamaşır suyu ya da kireç sökücü solumanın yanında masum gibi gözükse de en az onlar kadar zararlıdır.
  • Çamaşır ve bulaşıklarda mutlaka iyi durulama yapılmalıdır. El ile bulaşık yıkamaktan sakınılmalı, mutlaka bulaşık makinesi kullanılmalıdır.

Zararlı organizmalar yok olsun istenirken yararlı organizmalarında yok olduğunu unutmamalıyız. Hayatımızın her alanında olması gerektiği gibi temizlikte de aşırıya kaçmamalıyız.  Belki de en zararsız ve en saf temizlik maddesi sudur. Suyla temas etmekten çekinmeyelim. Çoğu zaman su, tek başına iyi bir temizleyicidir.  Su gibi aziz olun.