Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kullanılan Kamera Çeşitleri

Güvenlik Kamera Sistemleri/CCTV

Kamera Çeşitleri

Evinize, apartmanınıza, arazinize ya da iş yerinize güvenlik kamerası taktırmak istiyorsanız eğer güvenlik kamerası çeşitlerini en azından nasıl çalıştıklarını konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Böylece güvenlik ihtiyacınıza göre en uygun güvenli kamerası tarafınızdan seçilmiş olur ve gereksiz masraftan kaçınmış olursunuz. Bugünkü yazımızda fazla teknik detaya girmeden genel anlamda kamera sistemlerinde kullanılan kamera çeşitlerinden bahsedeceğiz. Umarım faydalı olacaktır.

HD Kamera: Görüntü kalitesinin yüksek olduğu kamera çeşididir. Kameranın gördüğü alan derin bir alansa ve kameranın yakınlaştırma (zoom) özelliğine sık sık başvuruluyorsa tercih edilebilir.

IP Kamera: Çekilen analog görüntüyü, kamera içinde bulunan çevirici sayesinde sayısal sinyallere çevrilir Ethernet aracılığı ile yayımlayabilen kameralardır. Kullanımı kolay ve maliyeti düşüktür. Kablosuz olarak görüntü aktarabilen çeşitleri de mevcuttur. IP özelliği sayesinde kameranın kaydettiği görüntüye cep telefonu gibi mobil cihazlarla da ulaşılabilir.

Dome Kamera: Adını yapısının şeklinden alır. 360 derece kendi ekseni etrafında dönebilme özelliği sayesinde sürekli hareketli görüntü sağlar. Sabit görüntü açısı yoktur. Genellikle geniş alanlarda tavana monte edilerek kullanılır. Geniş alan görüntü alır. IP özelliği sayesinde güvenlik odalarından da manuel olarak kumanda edilerek istenilen görüntü açısı yakalanabilir.

Gece görüşlü kamera: Güvenlik ihtiyacının 24 saat olduğu kritik tesis ve mekanlarda kullanılan infra red teknolojisi sayesinde gece de görüntü alabilen kameralardır.

Zoom Kameralar: Yüksek oranda zoom yapabilme özellikleri vardır. Arazilerde ve iç hacmi geniş tesislerin CCTV sistemlerinde kullanılan kamera tipidir.

Tüm kamera çeşitleri iç mekan(indoor) ve dış mekan(outdoor) kullanım alanına göre sınıflandırılır. IP foksiyonel bir özellik olduğundan, dome kameralarda, hd kameralarda vb. tüm kamera çeşitlerinde olabilir. IP özelliği olan bir dome kamera "IP Dome Kamera" gibi isimlendirilir. Aynı şekilde gece görüş fonksiyonu olan kameralar bu özelliğe sahip oldukları için gece görüşlü kamera olarak adlandırılacaktır.