Ofiste kullanılan renklerin etkisi

Ofiste kullanılan renklerin etkisi

Renk seçimi ofisler için gerçekten önemli fakat buna birçok iş yeri dikkat etmemekte. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofislerin rengi psikolojimizi gerçekten etkiliyor.

Ofis ortamında kullanılan her rengin farklı bir psikolojik etkisi bulunuyor. Hiç uzatmadan bu renkler ve hangi rengin ne etkisi olduğunu yazalım.

Ofiste KIRMIZI renk kullanımı

Kırmızı renk tansiyonu yükselterek, kan akışını hızlandırmakta ve iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı birçok gıda firması bu özelliklerinden dolayı bu rengi tercih etmekte.

Ofiste KAHVERENGİ rengi kullanımı

İş görüşmelerinde veya toplantılarda tercih edilmemesi gereken renklerden birisidir. Toprak rengi olduğundan diğer insanlar arasında kaybolmanıza sebep olmakta. Teklifsiz, rahat bir renk olması dolayısı ile karşınızdakinin kendisini resmiyetten uzak, daha samimi hissetmesini ve açılmasını sağlar. Ofisinizde mümkün olduğunca kahverengiyi direkt olarak kullanmamaya çalışın.

Ofiste YEŞİL renk kullanımı

Yeşil güven veren güzel bir renktir. Odalarda kullanıldığında rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Ayrıca tabiatı hatırlatması nedeni ile beyazdan sonra mavi ile birlikte örneğin hastanelerde sıklıkla kullanılır.

Ofiste SİYAH renk kullanımı

Ofislerde kullanılacak siyah, gücü, tutkuyu ve hırsı temsil etmekte. Türkiye’de siyah matemin rengi iken örneğin Japonya’da mutluğu temsil etmektedir. Fonda kullanıldığında karamsar bir hava oluşturur. Işığı yok ederek, konsantrasyonu en çok getiren renktir. Albert Einstein’in daha çok konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı almayan bir odada düşündüğü söylenir.

Ofiste MAVİ renk kullanımı

Mavi sakinliğin rengidir, aynı zamanda tansiyonu düşürdüğü söylenir. Arap kültürüne göre mavi taşlar (nazar boncuğu) kan akışını yavaşlatırlar. Bazı ofislerde otorite ve verimliliği çağrıştırması dolayısı ile mavi özellikle tercih edilir. Uluslararası toplantılarda da devlet başkanları lacivert takım elbiseyi tercih eder.

Ofiste MOR renk kullanımı

Nevrotik duyguları açığa çıkartarak insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bu rengi ofislerinizde kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Ofiste PEMBE renk kullanımı

Pembe giyen kişilere karşı kendimizi rahat hissettiğimiz bilinir, yurt dışında birçok ülkede tezgahtarlar bu sebeple pembe gömlek giymektedir.

Ofiste SARI renk kullanımı

Geçici ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. Ofislerde kullanılması pek önerilmez, bununla birlikte kısmi olarak kullanılabilir.

Ofiste BEYAZ renk kullanımı

Beyaz, istikrarı, devamlılığı ve saflığı simgeler. İş yerinde beyaz kullanmanız renkli objeler ile mekanınızda kolaylıkla değişiklik yapmanıza olanak verir. Yöneticilerin, liderlerin beyaz ağırlıklı kıyafet seçmeleri, temiz bir imaj ve inandırıcı bir görüntü çizer.